Franchise Dünyası Dergisinin Konuğu Olduk

Franchise Dünyası Dergisinin Konuğu Olduk

Ekrem Coşkun Döner olarak Konya’da 2013 yılında faaliyetine başlayan firmamız "Ne Yediğini Bilmek Herkesin Hakkı” “%100 Torku %100 Sevgi” sloganları ile çıktığı bu yolda, kısa zamanda müşterilerinin sevgisini ve güvenini kazanmıştır.

Biz kaliteli hizmetin herkesin hakkı olduğuna inanarak, koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesini benimsedik. İnsan sağlığına olan saygımızla, gıda kalitesini sürekli artırarak, ürün çeşitliliğinde de kendimizi yenileyerek, imal ettiğimiz her ürünün lezzet hakkını verip, karşılıklı güveni kazanmak için tüm gücümüzle profesyonel bir ekip kurmayı amaçladık.

Bu hedefle önce Konya ve daha sonra Türkiye’de markalaşma yoluna giren Ekrem Coşkun Döner 31.03.2017 tarihinde Yılmaz Petrol A.Ş. bünyesine katılarak gücüne güç katmıştır.

Yenilikçi, yaratıcı ve ilkeli yaklaşımımız doğrultusunda sunduğumuz hizmetle marka bilinci oluşturup tüm Türkiye’de kaliteli döner denildiğinde ilk akla gelen isim olmayı hedefleyen firmamızın, Temmuz 2016’da franchise sürecini başlattığında 6 şubesi var iken geçen 1 yılın sonunda % 200’e yakın bir büyüme ile 5’i Avm, 12’si Alakart restoran olarak toplam 17 şubeye ulaşmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Hedefimiz 2017 yılı içerisinde şube sayısını 25’e, 2018 yılı içerisinde ise 50’ye çıkarmaktır.

Restoranlarımızda kullanmakta olduğumuz, marinasyonu Ekrem Coşkun Döner’e özgü olan yaprak döner ve iskenderimizin etleri, dünyanın en büyük et ve süt entegre tesisi olan Torku Panagro Et ve Süt Entegre Tesislerinde özel olarak yüksek standart ve kalitede Helal kesim yapılarak üretilmektedir.

Etlerimiz şişe takılı döner olarak değil, yaprak halinde kasalarla sevk edilmektedir. Türkiye’de bu şekilde sevkiyat yapan tek kurumsal döner markası olma ayrıcalığını yaşıyoruz. Restoranlarımızda kullanmış olduğumuz birçok ürün Torku tarafından tedarik edilmektedir.

Kesinlikle şoklu ürün kullanmayan firmamız, kullandığı et, süt, yoğurt, tereyağı, ayran, şeker vb. gibi birçok ürünü Torku’dan kendi araçlarımızla şubelerimize taze olarak ulaştırmaktadır.

Amacımız %100 doğal ve hiçbir katkı maddesi olmayan kaliteli ürünleri, uygun fiyat ve premium hizmet anlayışı ile müşterilerimize ulaştırmaktır.

İşletmecilerimize, restoranın açılış hazırlıkları süresince ve açılışın ilk gününden itibaren satın alma, lojistik, eğitim, insan kaynakları, operasyon, kalite kontrol gibi destek hizmetleri vermekteyiz.

Gıda mühendislerimiz tarafından rutin olarak şubelerimiz denetlenerek, hijyen konusunda en üst standartlar oluşturulmaktadır. Şubelerimize sebze ve temizlik grubu hariç bütün ürünler tarafımızdan tedarik edilerek gönderilmektedir.

Gobit ve Lavaş ekmeklerimiz, özel olarak hazırlattığımız unlar ile restoranlarımızda üretilmektedir. Menülerimizde kullandığımız bize has zengin çeşit İkramlarımızla, hizmetimizle ve güler yüzümüzle, müşterilerimizin hem masasını, hem gözlerini, hem de gönüllerini doyurarak mutlu bir şekilde ağırlamaktayız. Bu hizmeti bir kez gören ve restoranlarımızdan mutlu ayrılan müşterilerimiz, hem bizi tavsiye etmekte, hem de bu lezzeti tekrar tatmaya gelmektedir.

Odun ateşinde yaprak dönerin sıcacık tandır lavaşla muhteşem buluşmasına tanıklık edin…

Üç farklı yatırım modelimiz ile (Express, Plus, Premium) Sizde bu lezzete ortak olmak ister misiniz?